Facebook

Tiny czy Mini

Przechodzenie z łyżeczki silikonowej Tiny Spoon na pierwsze sztućce Mini Utensils

Kiedy Twój maluch opanuje już nabieranie łyżeczką Tiny Spoon, jest gotowy, aby uczyć się czerpać i nadziewać – to znak, że dorósł on już do swoich pierwszych sztućców Mini Utensils, czyli większej łyżki z twardszą główką oraz pierwszego widelca!

Przejście z łyżeczki Tiny Spoon na łyżeczkę Mini Spoon: nauka samodzielnego jedzenia to kamień milowy w rozwoju dziecka, stąd zestaw pierwszych sztućców Mini Utensils marki EZPZ został zaprojektowany tak, aby pomagać w nauce posługiwania się łyżką (nabieranie) i widelcem (nadziewanie). Oto kilka wskazówek, jak wspierać ów proces:

 • Tiny Spoon: Jeśli twoje dziecko je już samodzielnie łyżeczką Tiny Spoon, pracuje nad koordynacją ruchu ręka-usta. Jest to kluczowa umiejętność, zdobywana od początku karmienia. Uczy bowiem równocześnie optymalnego domykania warg, istotnego zarówno przy prawidłowym połykaniu, jak i dla rozwoju mowy. Przechodząc na łyżeczkę Mini Spoon, wspierasz dalszy rozwój tych mięśni i umiejętności.

 • Mini Spoon: łyżeczka Mini Spoon jest przeznaczona dla małych dzieci, powyżej 1. roku życia, jej główka została wykonana z mocnego nylonu (nie z miękkiego silikonu jak łyżeczka Tiny Spoon). Solidniejsza główka łyżeczki wspiera wysiłki malucha, który nabiera posiłki o zróżnicowanej teksturze i zjada nieco większe porcje. Sugerowany wiek przejścia na łyżeczkę Mini Spoon podany jest w przybliżeniu i może się różnić w zależności od indywidualnego tempa rozwoju dziecka. Obie łyżeczki stymulują jednak osiągnięcie owego kamienia milowego, jakim jest samodzielne posługiwanie się nimi.

 • Kamień milowy dla niemowląt w nauce samodzielnego jedzenia: w wieku 4-6 miesięcy niemowlę powinno być w stanie unieść ręce do buzi, trzymając w nich przedmiot lub łyżkę. Krótka, gruba, zaokrąglona rączka łyżeczki Tiny Spoon została zaprojektowana tak, aby zwiększać efektywność ruchów ręka-usta i wpierać dziecko w zdobyciu tej kluczowej umiejętności.

 • Kamień milowy dla małych dzieci w nauce samodzielnego jedzenia: umiejętność nabierania łyżeczką to kolejny istotny etap do osiągnięcia w wieku 12–24 miesięcy. Podobne właściwości i znajomy kształt uchwytu łyżeczek Tiny Spoon oraz Mini Spoon ułatwia to przejście.

Przejście na widelec Mini Fork: ze względów bezpieczeństwa (i znajomości etapów rozwoju) nie powinniśmy oczekiwać, że niemowlęta będą korzystać z widelca (chociaż niektóre maluchy mogą być gotowe do posługiwania się nim wcześniej), dlatego też nie ma go w zestawie Tiny. Od małych dzieci możemy już jednak wymagać, by nauczyły się jeść samodzielnie z jego pomocą. Oto kilka wskazówek, zachęcających do używania widelca.

 • Wprowadź go po opanowaniu nabierania: dopiero kiedy Twój maluch odniesie sukces w czerpaniu łyżeczką, zaproponuj mu użycie widelca Mini Fork. Pokaż mu, jak nadziewać jedzenie na ząbki widelca, a następnie pozwól mu włożyć widelec z nabranym kęsem do ust. Być może będziesz musiał zrobić to kilka razy wraz z dzieckiem, zanim ono samo opanuje tę nową umiejętność.

 • Łatwy do trzymania: jedzenie widelcem to kolejny kamień milowy w rozwoju i może być dla malucha frustrujący, szczególnie jeśli ów widelec będzie dla niego trudny do utrzymania. Dlatego silikonowy uchwyt widelca Mini Fork jest identyczny jak w łyżce Mini Spoon, co ułatwia jego nawigację do ust.

 • Wystarczająco mocny, by nadziewać: innym irytującym problemem dla małych dzieci, uczących się samodzielnego jedzenia widelcem, jest brak dostatecznie ostrego widelca, by z łatwością przebijać nim pokarm. Widelec Mini Fork posiada solidną główkę i ząbki, wykonane z nylonu, która poradzi sobie z twardszymi teksturami posiłków.

 • Bezpieczeństwo widelca: małe dzieci, uczące się samodzielnego jedzenia, zwykle starają się szybko (zbyt szybko i zbyt głęboko) wprowadzić widelec do buzi. Stąd na wewnętrznej krawędzi główki widelca Mini Fork są cztery silikonowe wypustki (dokładnie takie jak na łyżeczkach), zapewniające spójną świadomość sensoryczną, zachęcające do domykania warg i zapobiegające dławieniu się.

Nauka samodzielnego jedzenia sztućcami wymaga wielu powtórzeń i dobrej motywacji. Upewnij się zatem, że masz dla Twojego malucha pyszne jedzenie, na którym chętnie poćwiczy nabieranie i nakłuwanie. Wkrótce będziesz mieć w domu zdolnego użytkownika nowych narzędzi.

Dawn Winkelmann, M.S, CCC-SLP
specjalista w dziedzinie rozwoju mowy i żywienia dzieci

Przechodzenie z kubeczka Tiny Cup na kubeczek Mini Cup

Kiedy Twój maluch opanuje już picie z kubeczka Tiny Cup (tzn. pije samodzielnie bez pomocy dorosłych), jest gotowy na picie większej ilości płynów podczas posiłku - to znak, że dorósł on już do kubeczka Mini Cup. Samodzielne picie z większego kubka to kolejny kamień milowy w nauce picia.

Przejście z kubeczka Tiny Cup na kubeczek Mini Cup: picie z otwartego naczynia jest niezwykle istotne, wspiera bowiem prawidłowy rozwój okolic ust dziecka, ćwiczy bezpieczne przełykanie oraz aparat mowy, okazuje się pomocne przy ząbkowaniu, a nawet minimalizuje ryzyko próchnicy. Oto kilka dodatkowych korzyści z używania kubeczków treningowych EZPZ:

 • Kubeczek Tiny Cup: Jeśli twoje dziecko pije samodzielnie z kubeczka Tiny Cup, ćwiczy mięśnie warg, języka, szczęki, policzków i miękkiego podniebienia, potrafi więc także w bezpieczny sposób przełykać mleko z piersi lub modyfikowane, uaktywniając przy tym tył języka. Nauczyło się zatem dojrzałego sposobu połykania, które nie rozwinęłoby się podczas picia wyłącznie z butelki lub niekapka. Gratulujemy! Przechodząc na kubeczek Mini Cup, wspierasz dalszy rozwój tych mięśni i umiejętności.

 • kubeczek Mini Cup: ma pojemność 120 ml i jest przeznaczony dla małych dzieci, powyżej 1. roku życia (Tiny Cup ma pojemność 60 ml i przeznaczony jest dla niemowląt powyżej 4. miesiąca życia). Ma za zadanie uczyć dziecko picia większej ilości płynów z większego, otwartego naczynia, podczas gdy kubeczek Tiny Cup ma uczyć je bezpiecznego połykania. Sugerowany wiek przejścia na kubeczek Mini Cup podany jest w przybliżeniu i może się różnić w zależności od indywidualnego tempa rozwoju dziecka. Oba kubeczki stymulują jednak osiągnięcie kamienia milowego, jakim jest samodzielne picie z otwartego naczynia.

 • Kamień milowy dla niemowląt w nauce samodzielnego picia: w wieku 4-6 miesięcy niemowlę potrafi pić z otwartego kubeczka (trzymanego przez osobę dorosłą). Kubeczek Tiny Cup został zaprojektowany tak, aby wspierać dziecko w zdobyciu tej kluczowej umiejętności.

 • Kamień milowy dla małych dzieci w nauce samodzielnego picia: w wieku 12 miesięcy dziecko powinno umieć pić samodzielnie i praktycznie bez rozlewania z otwartego kubka. Znajomy kształt kubka Mini Cup, podobny do jego mniejszej wersji Tiny, ułatwia dziecku osiągnięcie tego etapu.

Propozycje napojów podawanych w Mini Cup:

 • Mleko matki: Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) uważa, że karmienie piersią można śmiało kontynuować nawet po pierwszych urodzinach dziecka. Jeśli to robisz, i serwowałaś maluchowi swoje mleko w Tiny Cup, możesz robić to nadal – w Mini Cup. Na zdrowie!

 • Mleko pełne: wielu rodziców decyduje się włączyć do diety malucha po 12. miesiącu życia mleko krowie lub roślinne. Jeśli twoje dziecko odmawia tego napoju, bo jest przyzwyczajone do smaku mleka modyfikowanego lub z piersi, wprowadzaj je powoli, mieszając najpierw w proporcjach 1:6, a potem stopniowo, przez kilka dni lub tygodni, zwiększając ilość pełnego mleka, podążając za wskazówkami malca, aż w końcu uda mu się wypić całe 120 ml.

 • Woda: powyżej 12. miesiąca życia, dziecko może zacząć pić więcej wody. Należy tylko pilnować, aby nie spożywało jej zbyt dużo podczas posiłku. Napełnij wówczas kubeczek Mini Cup 90 ml wody, więcej możesz podać maluchowi (na życzenie) po posiłku. Dzięki temu będzie wystarczająco głodne, by jeść różnorodne potrawy, zamiast nasycać się płynami. Pomoże to uniknąć tzw. wybiórczego jedzenia.

 • Puree: kubeczek Mini Cup nadaje się również doskonale do serwowania zup, koktajli i przecierów. Picie płynów o zróżnicowanych teksturach jest ważne dla Twojego malucha. Próbując ich, dziecko rozwija zdolność połykania. Na tym etapie możesz mu zaoferować używanie łyżki Mini Spoon, ponieważ umiejętność nabierania rozwija się w wieku ok. 11-18 miesięcy. Maluch może ćwiczyć nowe zdolności dzięki bardziej gęstym i stanowiącym wyzwanie posiłkom.

Staraj się unikać soków, napojów gazowanych i z kofeiną, ponieważ tego rodzaju płyny mogą prowadzić do wybiórczego jedzenia.

Nauka picia z otwartego kubka wymaga cierpliwości, praktyki i wielu powtórzeń – jak wszystko w rodzicielstwie. Jeśli zaczniesz używać kubeczka Tiny Cup w 4-6. miesiącu życia malucha, Twój roczniak będzie bezpiecznie i z sukcesem użytkował kubeczek Mini Cup.

Dawn Winkelmann, M.S, CCC-SLP

specjalista w dziedzinie rozwoju mowy i żywienia dzieci

pixel